Головна Новини Чи вірити бабаку?

Чи вірити бабаку?

06.02.2017 09:15

Чергове засідання англійського розмовного клубу, який працює на базі центру «Вікно в Америку», відбулося через три дні після Дня Бабака, однієї з найпопулярніших традицій США, що полягає у визначенні тривалості весни за поведінкою спеціально «призначеного» бабака. Більшу частину засідання клубне товариство присвятило Дню Бабака та знаменитому однойменному фільму. Цей день відзначається щороку 2 лютого.

Коріння традиції визначення погоди за поведінкою тварин притаманне культурам багатьох народів світу. Схожі традиції на День бабака в Європі сягають сивої давнини. Так, ще в Римській імперії 2 лютого відзначали День їжака. У Німеччині роль їжака відігравав борсук. Вихідці з Німеччини завезли цю традицію до США, зокрема до штату Пенсильванія. Але роль «головного метеоролога» в Америці перейшла до бабака, бо їжаки та борсуки там не дуже поширені. На основі повір'я, пов'язаного з бабаком, зародилася традиція, яку розвинули члени Клуба Бабака з Панксатоні.

Перша згадка про День Бабака датована 1841 роком. Офіційним святом цей день став 1886 року. Бабаку дали ім'я «Великий Філ – провидець із провидців, мудрець із мудреців, пророк із пророків». А місто Панксатоні назвали «Світовим центром погоди». Щороку зранку 2 лютого в Панксатоні збираються тисячі глядачів і чекають, яку погоду провістить Філ цього разу. Рівно о 7:25 Філа витягають із нори, і він робить свій прогноз. Сенс традиції полягає у спостереженні за поведінкою бабака. Якщо він бачить свою тінь, то лізе спати назад до нори – отже, буде ще кілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні та не вертається до нори – йде рання весна. Сьогодні у США та Канаді є 7 відомих бабаків-«метеорологів». Але найвідомішим із них, звичайно, залишається Великий Філ, що мешкає у фамільному будиночку на Індичій горі в Панксатоні, штат Пенсильванія, і навіть має своє «представництво» у світовій мережі, звідки можна дізнатися «прогноз» на цей рік. Віщування Великого Філа набули широкої слави у світі завдяки романтичній комедії «День бабака» 1993 року. Цей фільм також сприяв популяризації Дня бабака в тих країнах, де ця традиція раніше не була відома, зокрема і в Україні.

Згідно українських традицій бабак прокидається від зимової сплячки 14 березня – на свято Явдохи. Він виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення. Люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, аби почути той посвист. В Україні зараз «діють» два бабаки-«метеорологи» – слобожанський Тимко і галицький Мишко. Попри випадковість прогнозів «бабаків-метеорологів», популярність цього свята з кожним роком зростає.

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031