Головна Країнознавство Історія франкомовних країн

Історія франкомовних країн

Бастилія та її роль у Великій Французькій революції 1789 року

Замок Бастилія є чи не найвідомішим замком, якого на даний момент і вже довгий час не існує. Він був побудований наприкінці XIV століття з метою захисту Парижа під час Столітньої війни. Фортеця мала форму прямокутника (66 м на 24 м) висотою 24 метри. З XVII століття, із часів кардинала Ришельє, Бастилія стає державною в’язницею і символом королівської тиранії. Сюди саджали на підставі сумнозвісних “lettres de cachet” – королівських наказів про ув’язнення без суду і слідства, і вийти звідти можна було тільки на підставі відповідного королівського наказу, отже існував ризик бути забутим. У Бастилію саджали придворних у немилості, непутящих синів відомих родин, нещасливих злочинців, у середньому не більше 40 осіб одночасно. В’язнями цього замку у різні часи були: Фуке (відома «залізна маска»), Вольтер, мадам де ла Мотт (за справу про намисто королеви Марії-Антуанетти), Бомарше, Каліостро, маркіз де Сад та ін..
Умови ув’язнення для багатьох були дуже комфортними, деякі особи могли мати свою бібліотеку, меблі, слуг, кухаря, могли приймати друзів і прогулюватись у парку біля Бастилії. Зрозуміло, що утримання такого замку коштувало дорого, Людовик XVI навіть хотів його зруйнувати і на цьому місці облаштувати площу на честь короля.

Зранку 14 липня 1789 року повсталий французький народ, збуджений новиною про іноземні війська, які збираються навколо Парижа, вирішив забрати у Бастилії зброю. Опівдні ремісники, торговці та безробітні, озброєні палками, вилами та сокирами, підійшли до замку і почали вимагати видачі їм зброї. На той момент ніхто ще не збирався «брати» Бастилію. Комендант фортеці маркіз де Лоне, під чиїм командуванням був невеликий гарнізон з близько 115 солдат, намагався домовитись з народом, він навіть відтягнув гармати від краю кріпосної стіни. Але, після першого пострілу, що роздався скоріш за все зі сторони в’язниці, зупинити напад уже було неможливо. До людей, що зібрались, швидко підтягнулась допомога з передмість Парижа. Охоронці Бастилії, які симпатизували народові, націлювали гармати на вежі замка. Після чотирьох годин битви де Лоне капітулював і здався в обмін на обіцянку залишити йому життя. Марна надія… По дорозі до Паризької Ратуші комендант Бастилії був жорстоко вбитий.

Отже, найвідоміша королівська в’язниця була взята, натовп обшукав її і знайшов тільки сімох ув’язнених: одного божевільного аристократа, одного злочинця, чотирьох фальшивомонетників і одного політичного в’язня. Але для Франції Бастилія була скоріше символом абсолютної королівської влади, вона уособлювала усе, чого хотіли позбавитись повстанці – деспотичний режим, осудження без суду та ув’язнення без прав. Саме тому 15 липня 1789 року було вирішено зруйнувати фортецю. Було найнято 800 робітників, яким платили 45 су за день. Весь будівельний матеріал було заново використано, включаючи мармур камінів, який пішов на виготовлення ґудзиків, прикрас і доміно. На 83 великих каменях стін фортеці вирізали маленькі моделі в’язниці і розіслали по 83 новоствореним департаментам країни. Більша частина каменя пішла на закінчення будівництва Моста Згоди (Pont de la Concorde) у 1790 році.
14 липня стало національним святом тільки у 1880 році. На місці старої фортеці наразі знаходиться площа Бастилії, це місце перетину більш ніж 10 вулиць та бульварів. На будинку № 3 цієї площі можна побачити табличку з схематичним планом зруйнованого замку. Французською мовою

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

   12 3 4
567 8 91011
12 13 14 15161718
19 202122232425
262728293031