Кейт Шопен

Кейт Шопен

1851 – 1904
Письменниця-феміністка, найбільш відома своїм романом «Пробудження»


    На початку ХХ століття захисники прав жінок часто зустрічалися з ворожим спротивом. Багато американців боялися, що феміністичні заклики до сексуальної рівності жінок поставлять під загрозу існування інституту сім'ї і зруйнують суспільство. Кейт Шопен, авторка одного з перших феміністичних романів «Пробудження», опинилася, таким чином, у надзвичайно несприятливій ситуації.
    Її дівоче ім’я Кетрін О’Флаерті, вона народилася 1851 року у заможній родині. Її батько іммігрував з Ірландії, у  США він започаткував успішну торгівлю у містах Сент Луіс та Міссурі, а пізніше ще й залізницю Pacific Railroad. Її мати походила з відомої французько-креольської родини Сент Луіса. Не порушуючи традицій цих двох світів, Кетрін у 1870 році одружилася з Оскаром Шопеном, сином заможних батьків з Луізіани. До громадянської війни родина її чоловіка, як і більшість заможних родин Півдня, тримала рабів. Оскар Шопен, креольський бізнесмен та власник підприємства з обробки бавовни, привіз молоду дружину до своєї оселі у Новому Орлеані. Її вільні манери шокували місцеву громаду. Не бажаючи підкорятись деяким обмеженням, традиційним для жінок тієї місцевості, вона палила цигарки, ходила вулицями міста без чоловічого супроводу та підтримувала місцеву богему. Незважаючи на зухвалу поведінку, родина Шопенів стала центром культурного життя Нового Орлеану. У подружжя народилося шестеро дітей.

    Оскар помер у 1882 році. Кейт разом з дітьми повернулася до Сент Луісу. Намагаючись дати собі раду після смерті чоловіка та заробити грошей, у яких стала велика потреба, вона почала писати про своє життя у Луізіані. Упродовж 1880-1890-х років вона написала низку коротких оповідань у стилі «місцевого колориту», який був популярним у той час. Оповідання були добре прийняті публікою. Такі історії, зазвичай, розповідали про дивні звичаї життя людей у різних частинах країни. Хоча багато з оповідань Кейт стосувалися інституту шлюбу та ставили питання про обмежену роль жінки у суспільстві, вони були так талановито збудовані і цікаві за змістом, що літературні критики воліли не помічати в них перших натяків фемінізму. Скоро Шопен почала влаштовувати постійні літературні зібрання, які в місті називали салоном. Її намагання сприяли культурному розвиткові суспільства на Півдні та Середньому Заході США. Але її найкращий та абсолютно  феміністський за духом роман «Пробудження», який вийшов у 1899 році, поклав край цьому розвиткові.
        «Пробудження» - це  розповідь про декілька місяців з життя Едни Понтельє. Вона народилася у Кентуккі, її чоловік – креол, вони живуть у Луізіані. Една абсолютно нещаслива, вона не кохає свого чоловіка, вона – байдужа мати, вона відчуває себе чужою серед людей. Це триває допоки Една закохується у молодшого за себе Роберта Лебрана. Її любов до Роберта стає її натхненням, вона круто змінює своє життя. Вона починає займатися мистецтвом і вже не відчуває себе зобов’язаною перед чоловіком та дітьми. Вона не знайшла підтримки своїм новим почуттям у креольській громаді, де жінка могла бути лише дружиною та матір’ю. Една вирішує жити лише на власний розсуд та лише для себе. Зрозумівши власні бажання, вона, однак, приходить до висновку, що її знов віднайдена свобода приносить лише самотність та нещастя.

     Змальовуючи життя жінки, що незадоволена тією роллю у суспільстві, яку воно їй відводить, роман «Пробудження» дав початок новому напрямку в американській літературі. Лише декілька романів, надрукованих раніше, розповідали про жіночі почуття так відкрито і правдиво. З цих причин «Пробудження» було прийнято дуже вороже. Літературна критика осудила твір та звинуватила Шопен в аморальності. У той же час з усієї країни вона отримувала листи від жінок, яким були дуже близькі почуття головної героїні. І все ж таки багато знайомих Кейт почали уникати її.
     Після пристрастей навколо «Пробудження» Кейт вже набагато менше займалася літературною творчістю. Коли вона померла, у 1904 році, її репутація, здавалося, була зруйнована назавжди. Але у 1960-1970-х роках рух за права жінок «повернув до життя» її роман, тому що «Пробудження», по-перше, один з перших творів, що розповідають про складні жіночі почуття, по-друге, він є значним внеском в розвиток жіночого руху, а головне, це справжня перлина американської літератури.
Ознайомитися з творчістю А. Міллера, Б.Т.Вашингтона, Е.По, Ф. Дугласа, Дж. Апдайка, Л.Хьюза також можна на нашому сайті.

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

    123
4 5678910
11 12 131415 16 17
18 19 2021222324
25262728293031