Головна Новини День праці

День праці

05.09.2011

  Чому в Америці День Праці святкується 5 вересня, коли для цілого світу, включаючи Україну, це свято наступає 1 травня? Саме це питання постало на черговій зустрічі розмовного клубу «Англійська для кожного» у неділю, 4 вересня 2011 року.
З цієї нагоди учасникам клубу була подана ціла низка цікавих історичних фактів. Чи ви знали, наприклад, що найперший у світі страйк відбувся  в Єгипті у 1152 році до н.е. під час правління фараона Рамзеса ІІІ. Ремісники, які споруджували королівську гробницю у місті Дейр ель-Медіна, припинили працювати, бо не отримали вчасно пшеницю, яка слугувала їм за заробітну платню.
Перший страйк на американському континенті стався у 1619 році у колонії Джеймстаун, Вірджинія. Королівський губернатор оголосив вибори до місцевої  законодавчої асамблеї, але поселенцям зі Східної Європи було відмовлено у праві прийняти участь у виборах, тому що, мовляв, ця справа тільки для англійців. Тоді почався страйк і губернатор пом'якшився, бо визнав незаперечні аргументи, що таланти та  вправність східноєвропейських поселенців були необхідні, аби врятувати англійців від холоду та голоду.

Страйкували, звісно,  лише чоловіки, про виборче право для жінок взагалі не йшлося. Цей страйк став першим виявом демократії на Західній Півкулі. (До речі, у тій групі східноєвропейських поселенців був один українець – це буде темою майбутнього обговорення.)
А тепер, саме чому у вересні, а не у травні? Відповідь знаходиться у складній низці подій, що відбувалися у 1880-1890-х роках.
У 1886 році конвенцією Федерації Профспілок 1 травня 1886 року було проголошене встановлення восьмигодинного робочого дня. Коли власники великих підприємств або уряд проігнорували це право, профспілки організували  масові мітинги, демонстрації та страйки по всій Америці, це сталося на початку травня. На жаль,  мітинг на Хеймаркеті у Чикаго закінчився  тим, що невідомий злочинець кинув бомбу, вбивши поліцейського. Того злочинця знайдено не було, але було заарештовано, звинувачено та страчено декілька профспілкових лідерів.

Профспілкові лідери Америки звернулися до своїх європейських  колег за підтримкою, результатом стало запровадження міжнародного свята трудящих.
У 1894 році залізничні робітники у Пульмані (Іллінойс) почали страйк через зменшення заробітної платні. Страйки підтримки пройшли по всій країні та були жорстоко придушені. По завершенні цих подій уряд, все ж , поступився у дечому профспілкам. Конгрес схвалив федеральне свято праці, яке мало відмічатися у перший понеділок вересня, аби не згадувалася трагічна подія у Чикаго.
Можна розповісти ще дуже багато цікавого з історії робітничого руху Америки.
Відвідуйте засідання клубу «Англійська для кожного» аби краще знати історію та культуру США та практикувати англійську мову у безпосередньому спілкуванні з волонтерами Корпусу Миру та своїми співгромадянами. Фото.
 

Коментарі

Напишіть свій коментар

Календар подій

    123
45 6 78910
111213 14 151617
18192021 22 2324
252627282930