Це поклик душі
У 1985 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала урядам відзначати 5 грудня як «Міжнародний день волонтерів», закликавши їх здійснювати заходи для спонукання людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги як волонтерів. Волонтерство є однією з форм благодійності і однією з підвалин громадянського суспільства. За деякими оцінками, кожного року в світі у волонтерській діяльності беруть участь понад 100 млн осіб. Волонтерська діяльність ґрунтується на принципах законності, гуманності, рівності, добровільності, безоплатності та неприбутковості.
Початком сучасного волонтерського руху в західних країнах зазвичай вважають створення Міжнародного комітету Червоного Хреста, яке ініціював 1859 року Жан Анрі Дюнан. Його ідеями стали керуватися волонтери у всьому світі. У ХХ столітті волонтерство активно розповсюджувалося. Воно проявилося, зокрема, в допомозі постраждалим після Першої світової війни. У середині століття з'явився Координаційний комітет міжнародної волонтерської служби зі штаб-квартирою в Парижі. Сплеск волонтерства в Україні, спричинений подіями Євромайдану та російсько-українською війною на сході України, мав безпрецедентний масштаб і сягнув максимуму 2014 року. Потужний волонтерський рух в Україні зараз займається допомогою українським бійцям в отриманні технічних засобів, транспорту та допомогою внутрішньо переміщеним особам, які вимушено залишили свої домівки у Криму та на Донбасі.
Волонтерський рух, пов'язаний із війною на сході України, отримав велике суспільне та державне визнання, яке проявилося у високих рейтингах довіри, державних та недержавних нагородах тощо. Деякі волонтери увійшли у владні структури. 2 грудня до центру «Вікно в Америку» ми запросили волонтерів, які допомагають українській армії, та, звичайно ж, тих, хто добровільно пішов захищати Україну у 2014 році. Розмова вийшла дуже змістовною, теплою та відвертою.