Головна Новини «Я ще не розпочинав бою»…

«Я ще не розпочинав бою»…

13.08.2020 15:13

Учасники клубу любителів історії «КЛІО» завітали на гостину до відділу документів іноземними мовами, де для них завідуюча відділом Тетяна Донченко провела цікаву лекцію, присвячену життю та діяльності Джона Пола Джонса. Джон Пол Джонс – національний герой США, один із засновників американських ВМС, контр-адмірал російського флоту (1788), командувач вітрильної флотилії Чорного моря, почесний козак Війська Запорозького Низового.

Лекторка повідала біографію Джона Пола – а вона справді вражає! Особливу увагу було звернено на його участь у російсько-турецькій війні за південь України та Чорноморське узбережжя. Син похмурої Шотландії, він увійшов в історію як Чорний корсар. Англійський король Георг ІІІ вважав його особистим ворогом. Йому симпатизувала російська імператриця Катерина ІІ, хоч і вбачала в ньому небезпечного республіканця. Він не зміг знайти спільної мови з князем Потьомкіним, проте потоваришував із Олександром Суворовим та Сидором Білим. Серед його друзів були Бенджамін Франклін та Тадеуш Костюшко. Кавалер французького ордена «За військові заслуги» та російського хреста Святої Анни, він стане засновником військово-морських сил США, почесним запорожцем та рятівником Херсона…

Славу та визнання молодому Джону принесла битва біля мису Фламборо під час війни за незалежність США. Саме там американська ескадра помітила англійський торговельний караван із сорока суден під охороною двох великих фрегатів «Серапіс» та «Графиня Скарборо». Перший дістався на долю «Бідного Річарда», яким командував Пол Джонс. Коли американський фрегат вже втратив свої великі гармати, на «Серапісі» стався вибух пороху під верхньою палубою. Кораблі зблизилися настільки, що їхні снасті переплуталися. Корабель Джона Пола Джонса став розвалюватися на шматки, крізь численні пробоїни полилася вода. Здавалося, загибель судна та його екіпажу була неминуча.

Ви здаєтеся? – крикнув капітан «Серапіса» Пірсон.

Я ще не розпочинав бою! – холоднокровно відповів Джонс. Ця фраза стала крилатою і була своєрідним девізом військово-морської кар’єри Джона Пола Джонса.

Також на засіданні було зроблено огляд книжок, присвячених цій особистості. Їх можете прочитати і ви, завітавши до нашої бібліотеки.

На завершення ми дізналися, як сьогодні зберігають пам'ять про цю легендарну особистість: про Джона Пола Джонса знято декілька фільмів; на його честь у Вашингтоні встановлено пам’ятник, а в Санкт-Петербурзі – меморіальну дошку; один із американських рок-співаків використовує псевдонім Джона Пола Джонса. Його ім'я носить і херсонський центр «Вікно в Америку».

Друзі! Приєднуйтеся до наших зустрічей у клубі «КЛІО»! Із нами завжди цікаво!

Календар подій

  1 234 5 6
7 8 91011 12 13
14 15 161718 19 20
21 222324252627
282930