Джон Апдайк

Джон Апдайк

1932-2009

Письменник, що зображав життя американського передмістя

      Перед  Другою Світовою війною американці мешкали у містах та селах, але після війни передмістя почало домінувати  як місце проживання. Будучи залежним від міста, але маючи характерні ознаки сільського життя – багато вільного простору, задні двори, шосе – передмістя у 1950-1960-х роках спонукало американське суспільство запровадити нові звичаї повсякденного життя.
    Джон Апдайк був тим письменником, хто розповів про життя передмістя яскраво та проникливо, допомігши американцям відчути та зрозуміти зміни, принесені новим стилем життя.
Апдайк, однак, не був дитиною передмістя. Він народився у Шиллінгтоні (Пенсильванія) у 1932 році та виріс на фермі поблизу Плоувіля. Він був хворобливим хлопчиком, книжки були найбільшою радістю його дитинства. Мати Джона заохочувала його до письменництва.  Ця перша освіта стала далі у добрій нагоді, він блискуче закінчив школу та отримав у 1950 році стипендію на навчання у Гарвардському університеті. Джон почав працювати в університетському гумористичному журналі «Гарвардський пасквілянт», де розвивалися його здібності письменника та карикатуриста. Після закінчення університету у 1954 році він на протязі року вивчав мистецтво у художній школі Раскіна у Англії. А далі він отримав роботу у головному літературному журналі Америки The New Yorker.
    Одне коротке оповідання Апдайка вже було надруковане у The New Yorker, коли його запросили на посаду у гумористичному відділі, де він мав писати огляди та рецензії. На протязі двох років він жив поблизу головного офісу The New Yorker на Мангеттені. У 1957 році він покинув роботу у журналі та Нью-Йорк і переїхав до невеликого містечка Іпсуіч (Массачусетс). Живучи у передмісті Бостона, Джон весь свій час присвячує творчості, починається його літературна кар'єра.

    У 1958 році виходить у світ його перша книжка, поетична збірка «Міцно збита курка і інші приборкані тварюки». У 1959 році він публікує свій перший роман «Ярмарок в богадільні». Історія про притулок для людей похилого віку отримала гарні рецензії та підготувала ґрунт для першого великого успіху Апдайка – роману «Кролику, біжи», який вийшов у 1960 році. Головний герой роману Гаррі «Кролик» Ангстрем, колишній гравець шкільної баскетбольної команди, намагається позбутися обмежень, створених  життям у передмісті. Цього персонажа Апдайк робить головним героєм трьох наступних творів, змальовуючи його життя на фоні 30-ти років американської історії.  «Кролик зцілився» (1971), «Кролик розбагатів» (1981), «Кролик на спочинку» (1990). Повість «Спогади про Кролика» увійшла до збірки оповідань «Любов невеликими дозами» (2000). За романи «Кролик розбагатів» та «Кролик на спочинку» Джон Апдайк отримав Пулітцерівські премії. Але образ Ангстрема був лише єдиним важливим внеском Апдайка до американської літератури. За роман «Кентавр» він отримав Національну Літературну премію у 1963 році. У «Кентаврі» Апдайк поєднав античну міфологію із сучасним життям, а також з історією його власної родини, аби розповісти про стосунки батька та сина. Роман «Пари» (1968) є авторським дискусійним дослідженням подружньої невірності. Ворожість, гнів, роздратування та зрада, що криються за зовнішньою бездоганністю провінційного життя, є темою до якої автор знову повертається у знаменитих коротких оповіданнях про родину Мапл, які у 1979 році вийшли збіркою «Надто далеко йти: Оповідання про родину Мапл». Далі йде серія гумористичних романів, головним героєм яких є письменник Генрі Бек – «Бек: Книга» (1970), «Бек повертається» (1982), «Бека оточили» (1998). Тут Апдайк розповідає про письменницьку професію у сучасному американському суспільстві.
    Незважаючи на те, що усі ці твори, включаючи «Іствікські відьми» (успішна екранізація 1987 року), читала кожна американська родина, Апдайк продовжував працювати у інших жанрах: поезії, літературній критиці, спортивній журналістиці, залишаючись до того ж постійним співробітником The New Yorker.
Тим  часом роман про сучасну американську духовність  «Краса лілій», який вийшов у 1995 році, дозволив Апдайку зайняти найважливіше місце у художній літературі США.
Втім менше за своїх сучасників Апдайк намагався приховувати особисте життя. Своєю славою він майже цілком завдячує своїм творам, де є чесне зображення життя американського передмістя, чудовий гумор та бездоганний авторський стиль. 40 років винятково плідної праці (20 романів та безліч інших творів) зробили його одним з найвизначніших та найулюбленіших національних письменників.

Календар подій

12 3 4567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930