Джеймс (Міранда) Баррі

Джеймс (Міранда) Баррі
Жінка-лікар у чоловічому одязі
1795-1865

      Коли генеральний інспектор Медичного Департаменту британської армії робив огляд польових госпіталів, його підлеглі часто тихенько хихотіли за його спиною, називаючи його женоподібним. Маленький рудий лікар ніколи не міг мати бороди.
І не дивно, адже доктор Джеймс Баррі був у дійсності Мірандою Баррі, жінкою, яка вдавала з себе чоловіка, аби бути хірургом у британській армії. Навіть якщо ніхто цього не знав, доктор Баррі була першою жінкою-лікарем у Великій Британії.
Мало що відомо про ранні роки Джеймса Баррі. Можливо вона народилася у Лондоні 1795 року і спочатку мала ім’я  Міранда Стюарт. Історики також  знайшли свідчення того, що вона могла бути онукою шотландського графа. Вона могла бути незаконнонародженою дитиною доньки цього графа та належати до британської королівської сім'ї. Один з істориків вважає, що мати Міранди, розуміючи, що в жінок не було можливостей у той час, виховала маленьку  Міранду як хлопчика.
В усякому разі, Міранда безсумнівно навчалася в Единбурзькому Університеті, замаскована хлопцем, та  закінчила його у 1812 році, маючи ступінь доктора медицини.
Існує папір, який свідчить, що  5 липня 1813 року вона була прийнята до Британської армії помічником у військовому госпіталі, звичайно, перевдягнена чоловіком.
Вона стабільно підіймалася  по службових сходах, ставши помічником хірурга у 1815 році після битви при Ватерлоо, старшим хірургом у 1827 році, заступником генерального інспектора у 1851 році.

У 1858 році вона досягла посади генерального інспектора, найвищої у британській військовій медичній службі.
За життя доктора Баррі Британська  імперія мала колонії по всьому світу, безумовно, тримаючи там свої війська. Майже всю свою медичну практику доктор Баррі мала у колоніальних військах. Вона служила на острові Мальта, в Капській колонії (тепер Південна Африка), на Ямайці, на Тринідаді, на острові Св. Олени, на Маврикії та в Канаді.
      У 1859 році доктор Баррі пішла у відставку і решту життя провела в Лондоні, у найманому помешканні, де поруч був лише слуга-африканець, який багато років був вірним їй.
Вона померла 25 липня 1865 року. Оглянувши тіло, приголомшені лікарі виявили, що доктор Джеймс Баррі був жінкою.
     Чому ця жінка прослужила в армії все життя, вдаючи з себе чоловіка? Чи була це любов до медицини? А може любов до іншого військового хірурга? Обстеження тіла показало, що за своє  життя вона народила дитину. Джеймс Міранда Баррі залишила по собі багато таємниць, які вже ніколи не будуть розкриті.

Інформація з книги автора Stille D.R. "Extraordinary Women of Medicine' - Children's Press, Denbury, Connecticut надана лише з освітньою метою .

Календар подій

    12 3
45678910
111213 14 151617
18 192021 22 2324
252627282930